Zastanawiasz się nad karierą wirtualnej asystentki lub po prostu ciekawi Cię specyfika tego zawodu? Jesteś w dobrym miejscu! Praca zdalnej asystentki daje mnóstwo możliwości, ale wiąże się też z konkretnym stylem życia. Jeśli marzysz o byciu własną szefową i masz nadzieję, że każdy kolejny dzień pracy przyniesie Ci nowe wyzwania – koniecznie czytaj dalej!
Zalety pracy wirtualnej asystentki
Pozytywów bycia wirtualną asystentką jest naprawdę mnóstwo. Dla mnie najważniejsze zalety wiążą się ze swobodą organizacji pracy.
Wirtualna asystentka pracuje… skąd chce!
Lubisz pracę z domu? Przy własnym biurku, a może nawet z kanapy? Umiesz zarządzać swoim czasem i nie masz problemu z motywowaniem się, by otworzyć laptopa? Wygoda pracy z domu to olbrzymia zaleta zawodu wirtualnej asystentki. Do wykonywania zleceń potrzebujesz tylko komputera i dostępu do Internetu. Możesz być w domu, kawiarni lub w innym mieście i z sukcesem wykonywać swoje obowiązki. Super, prawda?
Nuda? Wirtualna asystentka jej nie zna!
O pracy wirtualnej asystentki można powiedzieć wiele – tylko nie to, że jest nudna! Dzięki niej masz szansę poznać różnorodne biznesy od środka, a także często podejmujesz nowe wyzwania i zdobywasz doświadczenie z innych dziedzin. Jedno jest pewne: na nudę nie będziesz narzekać!
Elastyczny czas pracy
Ty decydujesz, kiedy wykonujesz zlecenia (oczywiście zawsze przed deadline’m!) i jak dużo czasu w ciągu tygodnia poświęcasz na rozwój swojego biznesu. Lubisz pracować wieczorem lub wtedy, gdy Twoje dzieci są w przedszkolu? Nie ma problemu! Zawód wirtualnej asystentki pozwoli Ci na elastyczny czas pracy, dopasowany do Twoich preferencji.
Możesz robić rzeczy po swojemu
Jako wirtualna asystentka sama jesteś swoją szefową. To oznacza, że Ty decydujesz, z kim chcesz współpracować (np. jakie segmenty biznesu najbardziej Cię interesują), jak intensywnie szukasz nowych klientów oraz jakie specjalizacje jako wirtualna asystentka będziesz rozwijać.

Ale są też wady pracy wirtualnej asystentki…
Ciężko w to uwierzyć, ale jednak! W zależności od Twojego charakteru i preferencji, praca wirtualnej asystentki może mieć też negatywne strony. Według mnie największe z nich to:
Brak relacji z zespołem lub klientami na żywo
Choć do wykonywania zawodu wirtualnej asystentki nie potrzebujesz spotkań twarzą w twarz, po jakimś czasie może się okazać, że zwyczajnie Ci ich brakuje. Szczególnie po dłuższym okresie wykonywania zleceń z własnego domu, brak towarzystwa w pracy może doskwierać!
Absolutnie wszystko zależy od Ciebie
Praca wirtualnej asystentki wymaga dużej samodzielności i dyscypliny. Sama musisz pilnować terminów, których należy dotrzymać przed klientami i organizować swój czas pracy. Jeśli to brzmi dla Ciebie jak duże wyzwanie – praca wirtualnej asystentki może nie być strzałem w dziesiątkę.
Brak regularności zleceń
Nieregularne przychody są charakterystyczne dla wszystkich wolnych zawodów. Jako wirtualna asystentka możesz mieć stałych klientów, ale raczej nie uda Ci się osiągnąć tak idealnie stałej pensji jak w przypadku pracy etatowej. Na Tobie ciąży odpowiedzialność zdobywania nowych klientów oraz planowania budżetu i poduszki finansowej dla Twojego biznesu.
Dom = miejsce pracy
Pracując z domu ciężej jest zachować higienę pracy niż w sytuacji, gdy codziennie musisz wyjść do biura. Praca w dresie i obiad przed komputerem? Na dłuższą metę to może okazać się zgubne, więc sporo energii trzeba włożyć w wypracowanie zdrowych nawyków.
Zawód wirtualnej asystentki – więcej zalet niż wad?
Dla mnie praca wirtualnej asystentki jest ideałem, którego długo szukałam! Uwielbiam nowe wyzwania, genialnie odnajduję się w pracy z domu, a “świetna organizacja” to moje drugie imię. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o specyfice pracy wirtualnej asystentki, zajrzyj na mój Instagram, na którym często dzielę się nowymi przemyśleniami oraz kulisami mojego zawodu.